Thajský box
Thajský box je bojový šport pochádzajúci z Thajska. Prvé zmienky o tomto bojovom štýle pochádzajú z 13.storočia. Pôvodne sa bojovalo bez rukavíc, či inej ochrany. Bojovníci si bandážovali päste povrazmi, nebojovalo sa v ringu, obvykle nebol prítomný rozhodca a boj trval, až kým jeden z bojovníkov nebol absolútnym víťazom. Popularita týchto zápasov trvala niekoľko storočí, postupne sa zavádzali pravidlá boja a napokon v roku 1921 dostal thajský box športovú podobu. Začalo sa zápasiť v ringu, na zápas začali dohliadať rozhodcovia, určili sa povolené a zakázané techniky a bojovníci začali používať boxerské rukavice a ďalšie ochranné prostriedky.
V thajskom boxe sa zápasí len v stoji, zápas na zemi nie je dovolený. Je tiež známy aj ako umenie ôsmich končatín, pretože sa pri ňom využívajú údery päsťami, lakťami, kopy nohami a kolenami. Okrem tohto širokého spektra techník využíva aj špecifický štýl boja nazvaný klinč. Pri klinči bojovníci zápasia v tesnej blízkosti, je to veľmi technický súboj založený na sile, technickej vyspelosti a koordinácii.
Profesionálne zápasy v thajskom boxe prebiehajú na 5 kôl po 2 minúty, 5 kôl po 3 minúty alebo 3 kola po 3 minúty. Amatérske zápasy prebiehajú na 3 kolá po 2 minúty. Zápasy sa odohrávajú v ringu, ktorý spĺňa predpísané rozmery. Na zápas dohliada jeden ringový rozhodca a minimálne 3 bodoví rozhodcovia. Zápas môže skončiť výhrou na body jedného z bojovníkov alebo remízou. Taktiež môže skončiť Knock Outom, teda KO, v prípade keď jeden z bojovníkov nie je schopný pokračovať ďalej v boji do 10 sekúnd od inkasovania techniky od súpera. Ďalšou možnosťou je technické KO, kedy rozhodca skončí zápas bez počítania. Ringový rozhodca má tiež právo zastaviť zápas, ak je jeden z bojovníkov viacrát poćítaný alebo ak je vážnejśie zranený (tzv. RSC). Rovnako aj ringový lekár má právo zastaviť zápas pre zranenie. V prípade použitia nedovolenej techniky môže dôjsť k anulovaniu. Bojovníci používajú rôzne ochranné pomôcky. V profesionálnych zápasoch sú to boxerské rukavice o váhe 8 oz (vo váhe do 63,5kg) alebo 10 oz (vo váhe nad 63,5kg), suspenzor, chránič na zuby, bandáže zápästí a členkov. Pri amatérskych zápasoch sa navyše používajú ochrannú prilbu, chrániče na holene, chrániče na lakte, prípadne vestu. Ženy používajú v zápase aj prsný chránič.
Thajský box má bohatú kultúru a tradície vychádzajúce z budhizmu a animizmu. Bojovník má pri nástupe do ringu na hlave posvätnú čelenku mongkol, ktorá patrí klubu bojovníka a má ochrannú funkciu. Ďalším ochranným amuletom je praciat, ktorý bojovník nosí uviazaný na ruke a má ho počas celého zápasu. Pri vstupe do ringu a pri počiatočných rituáloch majú bojovníci okolo krku kvety. Po vstupe do ringu vykonávajú bojovníci rituálny tanec Ram Muay, ktorým vzdávajú úctu trénerovi, rodine a všetkým, ktorí mu pomohli stať sa bojovníkom. Rituálny tanec slúži zároveň na uvoľnenie pred zápasom. Thajský box je založený na úcte voči trénerovi, ale aj súperovi a v Thajsku sa bojovníci tešia veľkému uznaniu zo strany verejnosti.
Snom každého bojovníka je jedného dňa zápasiť na jednom zo slávnych štadiónov (napr. Lumpinee alebo Rajadamnern).
V poslednom období zažíva thajský box veľký „boom“ vo svete aj na Slovensku. Stále širšia verejnosť ma záujem trénovať, ako aj bližšie spoznávať tento šport. Jeho kúzlu podliehajú ľudia zo showbiznisu (Scarlett Johansson and Mario Bello) ako aj ľudia, ktorí pracujú na vysokých pozíciách, muži aj ženy.